Ziółomiód, co to takiego ? Zapewne wielu z Was jeszcze o takim produkcie nie słyszało jednak warto się nim zainteresować. W latach 40-stych ubiegłego wieku lekarz wojskowy dr n. med. N.P.Iojrisz z Rosji rozpoczął swoje eksperymenty nad otrzymaniem nowych środków leczniczych. Chciał to uzyskać poprzez połączenie właściwości miodu i ziół. Swoje prace rozpoczął od poddania soku marchwiowego słodzonego cukrem do ula i w ten sposób otrzymał “miód marchwiowy”. W taki sposób wzbogacił miód w witaminy pochodzące z soku. Potem zwrócił uwagę na otaczającą go przyrodę , a pasieka mieściła się w tajdze w obwodzie Primorskim stąd zainteresował się igliwiem sosny, jodły i świerku. Poddanie naparu słodzonego miodem zaowocowało ziołomiodem sosnowym/jodłowym itd. W Polsce natomiast w latach 70-tych poprzedniego stulecia pionierami tego produktu byli m.in. Władysław Grabowski i Ryszard Tomaszewski.
Ze względu na pracochłonność obecnie ziołomiody wytwarzane są w nielicznych pasiekach jednak są prawdziwymi skarbnicami mikroskładników. Właściwości ziołomiodów możemy poznać dzięki wyspecjalizowanym badaniom. W książce pt “Alchemia pszczół” autorstwa Walerija Isidorowa wyniki badań tych produktów.
Kwiaty, liście i owoce zawierają znacznie więcej substancji biologicznie czynnych niż nektar. W zielonych częściach roślin obecne są flawonoidy i przechodzą one do ziołomiodów np. w ziołomiodze sosnowym jest to katechina, która uelastycznia naczynia krwionośne. W ziołomiodzie miętowym jest tymol bardzo silna antymikrobowa substancja.
W ziołomiodach znajdują się także hydroksykwasy mleczka pszczelego takie jak peptydy antymikrobowe -są to naturalne antybiotyki. Biopierwiastki do których zaliczamy żelazo, cynk, mangan,miedź, potas, wapń również są na wysokim poziomie. Badania wykazały że jest to poziom od 40 do 116mg/kg co w porównaniu do miodu (od 6 do 20mg/kg) można uznać je za cenne źródło tych biopierwiastków.